Cyfryzacja firmy jest bardzo dobra, ale jeszcze lepsze jest zdefiniowanie DLACZEGO to robisz! (część 1)
Cyfryzacja firmy jest bardzo dobra, ale jeszcze lepsze jest zdefiniowanie DLACZEGO to robisz! (Część 1)
W dzisiejszych czasach ludzie mówią o Przemyśle 3.0 lub fabryce przyszłości, transformacji cyfrowej lub cyfryzacji i powtarzają, że należy inwestować w technologię cyfrową.
To prawda, ale czy rozważałbyś zakup maszyny, gdybyś nie wiedział, jak będzie ona wykorzystywana na linii produkcyjnej?
Tak więc to prawda, że możesz zdigitalizować swój biznes, ale tylko wtedy, gdy najpierw zdefiniujesz swoją wizję, swoje ambicje, a tym samym SWOJĄ STRATEGIĘ.
Ale z drugiej strony, wiele się o tym słyszy, ale co to właściwie jest?
Przede wszystkim walczmy z uprzedzeniami:
Określenie strategii, luksus dla mojej osoby
Zbyt wielu menedżerów MŚP uważa, że strategia jest luksusem dla dużych firm.
Uważają, że zwinność i szybkość reakcji MŚP wystarczy, aby uwolnić ich od patrzenia w dal.
W rzeczywistości pozwalają się zmonopolizować codziennemu zarządzaniu, podczas gdy zdefiniowanie strategii dla swojej firmy oznacza zapewnienie sobie horyzontu, który jest mniej bezpośredni niż pilne zamówienie do wykonania, termin przepływu środków pieniężnych na koniec miesiąca lub odnowienie umowy. Oznacza to poświęcenie czasu na cofnięcie się i refleksję oraz zapewnienie sobie środków na zaangażowanie MŚP w silny, zrównoważony wzrost, tak aby można było działać w oparciu o wydarzenia, a nie cierpieć z ich powodu, co zdarza się zbyt często.
W CONCEPT TPE widzimy, że nie jest to luksus, ale konieczność dla każdego menedżera, który chce wiedzieć, dokąd zmierza i który chce przestać działać "w reakcji" na klienta, termin lub konkurencję, co jest wyczerpujące i demotywujące.
Wzrost firmy jest powiązany z sytuacją gospodarczą i/lub jej rynkiem.
Podczas ostatnich kryzysów zdrowotnych i finansowych główne sektory gospodarki ucierpiały i nadal cierpią z powodu reperkusji sytuacji gospodarczej i załamania niektórych rynków.
Oczywiście znajomość rynku jest istotną częścią prowadzenia firmy, w tym sensie, że ważne jest, aby znać swoich klientów, potencjalnych klientów i konkurentów od podszewki. Na tym jednak odniesienia do rynku się kończą.
W przeciwieństwie do dużych grup, które mają silny wpływ na swój sektor działalności, a zatem są bezpośrednio dotknięte wzlotami i upadkami makroekonomii, MŚP mają przywilej ignorowania głównych trendów rynkowych. Ponieważ działają one w większości w niszach produktowych lub geograficznych, zazwyczaj reprezentują jedynie niewielką część swojego rynku, a zatem są w mniejszym stopniu przez niego dotknięte, co daje im znaczne możliwości rozwoju.
Tak więc wzrost MŚP nie jest związany z klimatem gospodarczym, ale jest przede wszystkim kwestią potencjału i metody. W przeciwieństwie do dużych firm, MŚP może rozpocząć dużą ofensywę sprzedażową bez wywoływania jakiejkolwiek reakcji ze strony liderów rynku. Nowy klient lub nowy kontrakt może często mieć znaczący wpływ na rozwój firmy dzięki silnej i zorganizowanej kampanii sprzedażowej.
W każdym razie, po co mówić o rozwoju, skoro nie możemy zatrudnić?
Jeśli MŚP mają tak duże problemy z przyciągnięciem i zatrzymaniem talentów, to dlatego, że nie oferują im jasno określonych ambicji, obiecujących projektów i widoczności w perspektywie kilku lat, które sprawiają, że chcą podjąć długoterminowe zobowiązanie. Nie można sprawić, by pracownik marzył, kierując się intuicją lub improwizacją. Z drugiej strony, wdrożenie strategii wzrostu popartej odpowiednimi zasobami zabezpiecza i motywuje zespoły, otwiera nowe perspektywy dla wszystkich i tworzy potężną wewnętrzną dynamikę.
Rozwój, czemu nie, ale nie mam czasu.
To prawda, że jesteś strażakiem na służbie i rozwiązujesz wszystkie problemy.
Jesteś superbohaterem swojej firmy i jesteś niezastąpiony, ale tracisz nadmierną ilość czasu na błahe problemy i nie czujesz już, że Twoja misja jest zgodna z Twoimi osobistymi celami. Czy w ogóle sprawia ci to przyjemność?
To ważne pytanie, biorąc pod uwagę ilość czasu spędzanego w firmie. Ma ono tę zaletę, że zmusza cię do zastanowienia się nad kierunkiem, w którym chcesz podążać, co ukierunkuje twoje wybory: jeśli firma służy twoim osobistym celom, powinieneś być przekonany, że wszystko do siebie pasuje.
Aby zbudować strategię, należy cofnąć się o krok od MŚP i zadać sobie kilka zasadniczych pytań dotyczących firmy, kluczowych umiejętności, różnych działań, możliwych ścieżek dywersyfikacji itp. Codzienne zarządzanie nie pozostawia miejsca na takie pytania. Kiedy menedżerowie w końcu poświęcają na to czas, "odkrywają" swoją firmę na nowo w sposób, którego nawet nie byli świadomi.
Analiza taka jest korzystna, gdy jest przeprowadzana przez zewnętrzną stronę trzecią. Ujawnia wyraźne kierunki rozwoju, umożliwiając firmie obranie właściwego kursu na wzrost: poszerzenie asortymentu, zwiększenie zasięgu geograficznego, dotarcie do nowych typów klientów, stworzenie szeregu usług związanych z produktami i tak dalej.
Aby spełnić te podstawowe wymagania, Logicake oferuje wsparcie oparte na kompleksowej analizie Twojej firmy i jej potencjału wzrostu oraz podejściu, które integruje rozwój strategiczny i cyfryzację Twojej firmy. Skontaktuj się z nami telefonicznie lub za pośrednictwem formularza, aby omówić bieżące wyzwania.
Kategorie